Dobrovoljni davaoci krvi su od presudnog značaja za rad JZU Zavoda za transfuzijsku medicinu Republike Srpske.
Cilj svake zemlje je da obezbijedi dovoljne količine sigurne krvi i komponenti krvi iz vlastitih izvora za potrebe transfuziološkog liječenja pacijenata. Kako se radi o lijeku humanog porijekla, za koga, zasad, nema zamjene, ovaj cilj predstavlja nacionalni interes.
Kako se zalihe krvi neprestano troše i treba ih stalno dopunjavati, uvijek postoji potreba za dobrovoljnim davaocima krvi. Akcije dobrovoljnog davanja krvi pomažu u održavanju zadovoljavajućih zaliha krvi za stanovništvo Republike Srpske, za zbrinjavanje hitnih slučajeva, za trudnice i žene nakon poroda, za liječenje beba i djece i različite vidove operacija, te dokazuju da postoji veliki broj humanih građana koji su svjesni činjenice da samo jedna doza krvi može nekome spasiti život.
Da bi se zadovoljile potrebe liječenja pacijenata raznim hemoproduktima, u RS bi bilo potrebno 30 dobrovoljnih davalaca na svakih 1000 stanovnika, što u suštini znači da bi 3% populacije trebalo da daruje krv jednom u toku godine da bismo na raspolaganju imali dovoljne zalihe krvi.
Da bi se zadovoljile potrebe liječenja pacijenata raznim hemoproduktima, u RS bi bilo potrebno 30 dobrovoljnih davalaca na svakih 1000 stanovnika.
Preporučuje se da dobrovoljni davaoci budu odmorni, naspavani, da ne konzumiraju alkohol u posljednja 24 sata te da lagano doručkuju i unesu izvjesnu količinu tekućine. Preporuke za doručak: Ako dan ranije ili na sam dan davanja krvi jedete jako masnu i začinjenu hranu, zasićene masti cirkulisaće u vašoj krvi, tako da će i krv uzeta od vas biti masna i kao takva neće biti pogodna da se primijeni za liječenje pacijenata.
Hrana koja se preporučuje:
Hrana koju treba izbjegavati:
+ VIŠE INFORMACIJA
Savjeti za period poslije davanja krvi:
+ VIŠE INFORMACIJA
Davanje krvi u potpunosti je bezbjedno. Budući da se koristi sterilni materijal, kese za krv sa iglama za jednokratnu upotrebu koje se otvaraju pred vama, nema nikakvog rizika od bilo koje vrste infekcije.
+ VIŠE INFORMACIJA
Medicinski posmatrajući, davanje krvi ne može stvoriti naviku. Pojedinim dobrovoljnim davaocima dolazak u Zavod postaje ritual i redovna aktivnost koja je vezana za zadovoljstvo koje osjećaju kada pomažu drugima, ali fizički ne postoji rizik od navike davanja krvi.
+ VIŠE INFORMACIJA
Pojedini davaoci osjećaju blagu i trenutnu bol dok se igla uvodi u venu.
+ VIŠE INFORMACIJA
Ne, davanje krvi ne šteti organizmu, naprotiv, bezbjedno je i zdravo za davaoce. Provjerava se zdravstveno stanje, stimuliše se proizvodnja novih krvnih ćelija i poboljšava se cirkulacija. Smanjuje se rizik od infarkta miokarda kod muškaraca koji 2-3 puta godišnje daju krv, kao i kod žena u menopauzi. Pored toga, krv davaoca testira se na krvlju prenosive bolesti poput HIV-a, sifilisa, hepatitisa B i C. Redovno dobrovoljno davanje krvi doprinosi boljem opštem zdravstvenom stanju. U rijetkim slučajevima, moguće su blaže neželjene reakcije, koje nisu za brigu:
Modrice izgledaju ružno, ali obično su bezopasne i vremenom prođu same od sebe. Nastaju zbog krvarenja ispod kože. Krvarenje nastaje najčešće zbog nedovoljnog pritiska na venu iz koje je izvađena igla ili zbog oštećenja zida vene. Potrebno je na modricu stavljati hladne obloge i izbjegavati podizanje tereta. Prolazi za 2-3 dana. Ukoliko se slučajno pojavi crvenilo i otok na ruci, potražite pomoć u lokalnoj službi za transfuzijsku medicinu. Mali broj davalaca osjeti slabost nakon ili u toku davanja krvi. Do toga može doći ako je:
U slučaju pojave slabosti treba se obratiti zaposlenima u transfuziološkoj službi, a ako se slabost javi van službe, treba leći ili sjesti i staviti glavu među koljena dok slabost ne prođe. Pojava slabosti ne ostavlja posljedice na zdravstveno stanje davaoca. Važno: Poslušajte savjet transfuziološkog osoblja o ponašanju prije dolaska na davanje krvi – dođite odmorni i lagano doručkujte. Poslušajte savjete o ponašanju i nakon davanja krvi:
+ VIŠE INFORMACIJA
+ VIŠE INFORMACIJA
Žene mogu davati krv svaka 4 mjeseca, a muškarci svaka 3 mjeseca. Ovo je period koji je potreban kako bi se sve krvne komponente u organizmu nadoknadile.
+ VIŠE INFORMACIJA
Tokom dobrovoljnog davanja krvi od dobrovoljnih davalaca uzimaju se doze od 350 do 450 ml krvi. Ovo je količina od oko 10 odsto krvi koja se nalazi u organizmu odrasle osobe i vaše tijelo će je nadoknaditi veoma brzo. Sve dok je hidratacija vašeg organizma u normali (zato je značajno da ste uzeli dovoljno tečnosti prije davanja krvi), vaš organizam će tečni dio krvi nadomjestiti u roku od nekoliko sati. Za potpunu nadoknadu krvnih ćelija, vašem organizmu biće potrebno nekoliko sedmica ili 45 dana.
+ VIŠE INFORMACIJA
Prije davanja krvi, tehničar će provjeriti nivo hemoglobina u vašoj krvi kako bi procijenio da li ste u mogućnosti da darujete krv. Hemoglobin je krvni pigment koji prenosi kiseonik kroz organizam. Ukoliko je njegov nivo ispod normalnog, osoba je anemična i davanjem krvi anemija bi se još povećala. Zbog toga se svakom davaocu svaki put provjerava da li je nivo hemoglobina normalan – to je uslov za davanje krvi.
+ VIŠE INFORMACIJA
Hemoglobin može biti snižen zbog sniženog nivoa gvožđa ili zbog određenih stanja i oboljenja koja izazivaju njegovo sniženje. Ako se otklone uzroci koji su doveli do sniženja, nivo hemoglobina se normalizuje i davalac može dobrovoljno dati krv.
+ VIŠE INFORMACIJA
Svakom dobrovoljnom davaocu određuje se krvna grupa u AB0 i Rh(D) sistemu. Svaka doza krvi dobrovoljnog davaoca testira se na krvlju prenosive bolesti: hepatitis B, hepatitis C, AIDS i sifilis, te se obavlja otkrivanje antitijela. Nakon uzimanja, krv se centrifugiranjem u kesi sa krvlju raslojava na sastavne dijelove (plazma, eritrociti, trombociti, leukociti), a zatim se postupkom pretakanja svaki od ovih dijelova prebacuje u posebnu kesu. Nakon provedenih testiranja ove komponentne daju se pacijentima u zavisnosti od toga šta im je potrebno.
+ VIŠE INFORMACIJA
Kako je krv humanog porijekla, za sada ne postoji zamjena za krv. Eksperimentiše se sa jedinjenjima perfluorougljenika, rastvorom hemoglobina, inkapsuliranim hemoglobinom, ali kliničke, rutinske primjene nema. Pojedini dijelovi krvi mogu se zamijeniti:
+ VIŠE INFORMACIJA
Statistički postoje krvne grupe koje su rjeđe u odnosu na ostale a to je prvenstveno krvna grupa AB. Učestalost KG sistema ABO je različita u raznim populacijama i rasama, a u evropskoj populaciji stanovništva zastupljenost KG A – 42%, O – 34%, B – 18% i AB – 6%. Osim toga, otprilike 15% stanovnika su RhD negativni, a 85% RhD pozitivni.
+ VIŠE INFORMACIJA
Prava i beneficije dobrovoljnih davalaca krvi (koji imaju zdravstveno osiguranje) odnose se na:
+ VIŠE INFORMACIJA
Krv možete dati u svim transfuziološkim službama u Republici Srpskoj, koje se nalaze u: Banjoj Luci, Doboju, Bijeljini, Gradišci, Prijedoru, Zvorniku, Istočnom Sarajevu, Foči, Trebinju i Nevesinju.
Radno vrijeme za davanje krvi je od 7 do 15 časova (od ponedjeljka do petka). Pri posjeti Zavodu, potrebno je ponijeti ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu.
Adrese i lokacije za pojedinačne službe možete naći na mapi.
Dobrovoljni davalac krvi može biti svaka zdrava osoba, muškog i ženskog pola, starosti između 18 i 65 godina. Muškarci mogu dati krv svaka 3 mjeseca, a žene svaka 4 mjeseca. Krv ne treba da daju ljudi koji trenutno primaju terapiju ili imaju akutnu ili hroničnu bolest. Davanje krvi nije bolno, ne stvara naviku i ne šteti organizmu.
Kriterijumi koje je potrebno zadovoljiti kako bi osoba mogla dati krv su sljedeći (obavićete ljekarski pregled u transfuziološkoj službi):
Zakonom o transfuzijskoj medicini utvrđeni su kriterijumi za dobrovoljno davanje krvi, te faktori koji utiču na trajno ili privremeno isključenje davaoca. Kriterijumi su uspostavljeni kako bi se zaštitilo zdravlje dobrovoljnih davalaca i pacijenata.
Ukoliko niste sigurni da li možete dati krv, slobodno nam se obratite na broj telefona 051/233-859 ili dođite u najbližu transfuziološku službu.
Stanja koja dovode do trajnog isključenja:
Stanja koja dovode do privremenog isključenja:
+ pročitaj više
Sama procedura davanja krvi vrlo je jednostavna i odvija se u nekoliko koraka:
KORAK
Upis i registracija: Kada dođete u Zavod, popunjavate upitnik koji se sastoji od uopštenih pitanja u vezi sa zdravljem i načinom života. Formular je povjerljiv i vaši podaci su zaštićeni. Veoma je značajno da odgovorite iskreno na sva pitanja, kako bismo najbolje procijenili da vaš čin davanja krvi nimalo neće škoditi vama ili potencijalnom pacijentu.
KORAK
Provjera nivoa hemoglobina u krvi: Jedan od naših tehničara vam provjeri nivo hemoglobina, tako što će uzeti par kapi krvi iz vašeg prsta.
KORAK
Ljekarski pregled: Ljekar će vas, nakon uvida u vaš popunjeni formular, upitati o vašem opštem zdravstvenom stanju, nasljednim ili preležanim bolestima, te vam izmjeriti krvni pritisak i poslušati rad srca i pluća. Ako ljekar ustanovi da možete dati krv, slijedi sam čin davanja krvi.
KORAK
Sam proces davanja krvi traje oko 10 minuta. Treba napomenuti da je davanje krvi u potpunosti bezbjedno, da se koristi sterilni materijal, kese za krv sa iglama za jednokratnu upotrebu, te nema nikakvog rizika za davaoca od bilo koje vrste infekcije.
Od dobrovoljnog davaoca uzima se doza od 350 do 450 ml krvi, što je oko 10 odsto krvi u organizmu i veoma se brzo nadoknadi. Tečni dio krvi biće nadoknađen u roku od nekoliko sati, dok je organizmu potrebno 45 dana za potpunu nadoknadu svih krvnih ćelija.
Nakon davanja krvi
Poslije davanja krvi preporučujemo davaocu da u Zavodu provede još nekoliko minuta uz suhi obrok zahvalnosti i osvježenje. Čitav postupak traje oko pola sata.
U Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske u Banjaluci 03.03.2021. zvanično je pušten u rad separator za prikupljanje plazme od osoba koje su preboljele Covid 19.
Puštanju u rad separatora prisustvao je i Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić. Ovom prilikom ministar je istakao da su puštanjem u rad ovog separatora povećani kapaciteti Zavoda sa aspekta donorstva i prikupljanja rekonvalescentne plazme.
Među prvim davaocima, bio je potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Milan Petković. “Pozvao bih i druge građane koji su preležali virus korona i još uvijek imaju antitijela, da se jave u Zavod, doniraju plazmu i na taj način pomognu sugrađanima, a nekome i spasu život”, rekao je Petković.
Direktorica Zavoda za transfuzijsku medicinu Republike Srpske Gordana Guzijan objasnila je značaj ove opreme za cjelokupni zdravstveni sistem u Republici Srpskoj: „Ovaj aparat, separator krvnih ćelija, omogućava nam da od davaoca uzmemo samo određeni ciljani dio krvi, dok se ostali dio krvi vraća“.
Jedna od prednosti separatora je da omogućava da davaoci daju samo ono što je najpotrebnije, i time se otvara sasvim nova procedura u sferi davalaštva. Direktorica Zavoda izrazila je nadu da će naši građani pokazati veliki interes za ovaj način davanja krvi te pojasnila jednu od najvećih prednosti seraparatora: „Specifičnost ove procedure je što se plazma može davati češće, u razmaku od deset do 15 dana u odnosu na klasično davanje krvi.“
Ova oprema će biti korištena i za aferezno prikupljanje trombocita od davalaca, koji se koriste u terapijske svrhe za liječenje hematoloških, onkoloških i svih drugih pacijenata kojima je ovaj vid liječenja potreban, jer nam omogućava da od jednog davaoca sa separatora prikupimo punu terapijsku dozu trombocita dok je za istu tu terapijsku dozu potrebno da imamo 4-6 davalaca koji su dali krv klasičnim putem.
Ko može biti davalac plazme?
Davalac anti Covid-19 plazme može da bude svaka muška osoba starija od 18 i mlađa od 60 godina koja je imala dijagnozu Covid-19 i/ili pozitivan rezultat testa na SARS –Cov-2 ili ima dokazana anti Covid-19 antitijela IgG klase, tjelesne mase iznad 60 kg, bez komorbiditeta koji su trajna kontraindikacija za davanje krvi, bez hroničnih oboljenja (srca, pluća, bubrega) dijabetes mellitus-a, autoimunih bolesti, kao i trenutno bez znakova akutne respiratorne infekcije.
Potencijalnom davaocu se rade sve potrebne transfuziološke i biohemijske analize, kao i kontrola anti Covid-19 antitijela nakon kojih ljekar donosi odluku o mogućnosti pristupa samoj proceduri davanja plazme.Sama procedura prikupljanja plazme se izvodi na aparatu, separatoru krvnih komponenti, primjenom setova koji su sterilni i za jednokratnu upotrebu. Cijeli postupak aferezno prikupljene plazme podrazumijeva uzimanje određenog volumena plazme i vraćanje svih ostalih ćelijskih komponenti davaocu.
+ pročitaj više
JZU Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske
Ulica Zdrave Korde 1, 78 000 Banja Luka
+387 51 233 850
+387 51 233 888 fax
info@zztmrs.rs.ba